Porota
Alan Formánek
Alan pochází z Bratislavy, lézt začal ve svých 14 letech očarovaný krásou Vysokých Tater, dobrodružstvími po neznačených stezkách a horskými kozami. V 80. letech byl jedním z hlavních představitelů tsunami volného lezení na Slovensku: zaměřoval se zejména na prolézání starších technických cest na skalkách a ve velkých stěnách volným stylem, volné prvovýstupy, sólovýstupy bez jištění, řetězovky a zimní mixové výstupy. Studoval elektrotechniku v Bratislavě, italštinu a Komparativní literaturu na UBC v kanadském Vancouveru. Akademicky se zaměřoval na magický realismus, filmovou teorii a adaptace románů do hraných filmů. Od roku 1998 řídí Vancouver International Mountain Film festival: od roku festival Hory a město v Bratislavě a také San Vito Climbing festival na Sicílii. Nadále aktivně leze na skalkách a v horách, lezení vnímá spíše jako cestu k sobě samému, k jiným živým tvorům, k vyššímu vědomí, jako meditaci pohybu. Přes 30 let pravidelně publikuje v horolezeckém tisku.
Petr Jan Juračka
Lze-li někoho nazvat renesančním člověkem, pak je to právě Petr Jan Juračka. Kromě fotografie se věnuje i videu a časosběrům, fotí a natáčí také pomocí dronů. Zároveň také působí jako vědecký pracovník na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.Publikuje v češtině a angličtině, a věnuje se popularizaci vědy na přednáškách pro děti. Do toho cestuje – samozřejmě, že s fotoaparátem – po všech koutech světa, kde však nevyhledává hotelové resorty, nýbrž zpravidla slézá hory, včetně těch nejvyšších. Aby toho nebylo málo, Petr Jan Juračka lektoruje workshopy Nikon školy, a obecně předává ostatním svoje zkušenosti ve fotografii, videu a pořizování časosběrů. A všechno, co Petr Jan Juračka činí, dělá s maximálním nasazením a vskutku výborně.
Petr Horký
Petr je český režisér-dokumentarista, producent, publicista, moderátor a cestovatel. Jako režisér se prosadil zejména v oblasti cestopisných dokumentů, kdy se zaměřuje na nejen na samotné cestování, ale i na geografii a zahraniční kulturu. Na svém kontě má již několik desítek dokumentárních filmů. Mimo jiné natáčel s Thorem Heyerdahlem, Reinholdem Messnerem, Arthurem C. Clarkem, Erichem von Danikenem, Edmundem Hillarym, Jimem Lovellem, Eugenem Cernanem a dalšími. Spolu s Miroslavem Zikmundem, Miroslavem Náplavou a Vladimírem Krocem pomohl zachránit pozůstalost po českém skladateli, kameramanovi a dobrodruhovi Eduardu Ingrišovi. Mezi jeho nejznámější akce patří expedice na severní pól, kterou uskutečnil společně s polárníkem Miroslavem Jakešem v roce 2008 – pólu dosáhli dne 12. dubna 2008. Dále pak přechod Grónska od východu na západ (v roce 2010 spolu s britskou expedicí). V severním teritoriu Malediv vedl expedici Tajné vraky, která objevila dvě potopené lodě.
Tomáš Čada
Tomáš je teplický lezec a biker. Posledních 25 let se sice prohání skalami většinou už jen na kole, nebo se povaluje na bouldermatce. Přesto se jeho cesty těší pozornosti i dnes. Byl u nás jeden z prvních, který po vzoru Kurta Alberta a dalších zahraničních lezců přelézal cesty v RP stylu. Nový, svěží a sportovnější styl, na který už poctivě trénoval, přenesl i do vlastních cest na domácím hřišti v Teplických skalách, Křížovém vrchu a Adršpachu. Vytvořil tak nespočet krásných, těžkých, logických linek až do desátého stupně. Je jasné, že tyto novoty, mezi které patřilo i magnézium za pasem nebo rozumná vzdálenost mezi kruhy, přinesly i řadu negativních ohlasů… Ale který průkopník to měl lehké? Lezci jako Tomáš Čada ukázali další generaci, že i u nás mohou vznikat směry světového formátu, srovnatelné s těmi na vápně, a nemusíme ani dělat nějakou zásadní revoluci v pískařských pravidlech. To by stejně žádný pravověrný pískař nechtěl. V současnosti provozuje sportovní prodejnu Redpoint naproti kinu a pořádá kultovní maraton horských kol Rallye Sudety...